Czy warto brać kredyt na zakup akcji?

Kupowanie na akcji na kredyt w publicznych ofertach zwiększa redukcje w zapisach i ogranicza udział inwestorów. By zakup akcji na kredyt się opłacał, musiałyby one zdrożeć co najmniej o 25-30 proc., a to zdarza się coraz rzadziej - wynika z raportu ?Gazety Prawnej?.

Według Gazety Prawnej Komisja Nadzoru Finansowego powinna przekonać banki i biura maklerskie do ograniczenia tzw. lewarów. Inwestorzy indywidualni w pierwszych ofertach publicznych (IPO) nadal zamawiają znacznie więcej akcji niż jest oferowanych i ostatecznie w wyniku redukcji na każde 100 papierów kupują kilka czy kilkanaście akcji.

Jak pisze GP domy maklerskie i banki wykorzystują tę sytuację oferując na kupno akcji kredyty, które mogą zwiększyć szansę na zakup większej ilości . W praktyce - jak twierdzi gazeta - tzw. lewar inwestorom nic nie daje, zwiększa ryzyko i podnosi koszt kupna akcji.


Z raportu GP wynika także, że najwyższy lewar, jaki do tej pory został udostępniony inwestorom, był 99-krotnością zainwestowanych środków własnych. Oferował go dom maklerski IDM SA przy zapisach na akcje firmy deweloperskiej LC Corp. Kredytów udzielał Getin Bank, kontrolowany przez Leszka Czarneckiego właściciela spółki LC Corp.

We wczorajszym wywiadzie dla GP Stanisław Kluza, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, powiedział, że KNF nie może ingerować w ten obszar postępowania uczestników rynku.

3 komentarze:

Damian pisze...

To strasznie ryzykowny pomysł. Znaczy jak ktoś ma dużo kasy to mu bez różnicy, ale tak przeciętnie to naprawdę szaleństwo. Nawet lepsze warunki uzyskane przez doradcę kredytowego nie pomogą w razie niepowodzenia.

Anonimowy pisze...

Wybór kredytu to strategiczna decyzja. Porównaj oferty, zwróć uwagę na warunki. Odpowiedzialne finanse to klucz do spokojnej przyszłości. Niech twoja decyzja wzmacnia budżet. http://www.ikontabankowe.pl/

Anonimowy pisze...

Kredyty frankowe to zobowiązania finansowe, które stały się przedmiotem licznych sporów prawnych między kredytobiorcami a bankami. Problematyka ta dotyczy głównie nieuczciwych warunków umów kredytowych, które doprowadziły do znacznego wzrostu rat w związku ze wzrostem kursu franka szwajcarskiego. W całej Polsce, w tym również w Bydgoszczy, działają kancelarie frankowe, które oferują wsparcie prawne osobom poszkodowanym przez kredyty frankowe. Dzięki specjalistycznej wiedzy, adwokaci i radcowie prawni pomagają w negocjacjach z bankami i prowadzeniu spraw sądowych, dążąc do zmniejszenia obciążeń finansowych kredytobiorców lub unieważnienia niekorzystnych umów.